Hz. Hatice’nin Vefat Yıldönümü

İslami İran, Hz. Resulullah (saav)ın değerli eşi ’nin –sa- vefatı yıldönümünde mateme büründü.

Bugün hicri takvimle mübarek Ramazan ayın 10. Günü, Resulullah’ın –saav- değerli eşi Hz. Hatice’nin –sa- vefat yıldönümüdür.

Kureyş’in tanınmış ve zengin kadınlarından olan Hz. Hatice –sa-, bisetten 15 yıl önce Resul Ekrem –saav- ile evlendi. Bu büyük insan, İslam dinini kabul eden ilk kadındı ve İslam’ın yayılarak güçlenmesi için tüm mal varlığını Allah yoluna adadı.

Hz. Hatice –sa- İslam’dan önce de seçkin ahlak ve üstün fazilet ve derin iffeti sayesinde halk içinde “Tahir Hz. Hatice” (Temiz) olarak tanınırdı.

Hz. Hatice’nin –sa- Resulullah’ın –saav- yanında olması büyük önem taşıyordu, öyle ki bu büyük kadın ve Resulullah’ın –saav- en büyük destekçisi değerli amcası Hz. Ebutalib’in aynı yılda vefat etmesi o yılın Resulullah –saav- tarafından “hüzün yılı” olarak adlandırılmasına sebep oldu.

Hz. Hatice –sa- Resulullah’tan –saav- 6 evlat sahibi oldu fakat onların arasında Hz. Fatıma’nın –sa- özel bir yeri vardı, zira Resulullah’ın –saav- ardından İslam ümmetinin liderliğindeki ehlibeyt imamları, Hz. Fatıma –sa- ve Hz. Ali’nin –as- neslinden devam etti.

İran Gerçekleri olarak Hz. Hatice’nin –sa- vefatı nedeni ile tüm ehlibeyt dostlarına başsağlığı diliyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*