Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah Kimdir?

Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah’ın Hayatı

Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah, Irak’ın Necef şehrinde 16 Kasım 1935 yılında(Hicri 1354) dünyaya geldi. İlk eğitimini alim olan babası Seyyid Aldülrauf Fadlullah’tan aldı.

Seyyid Aldülrauf Fadlullah hicri 1325 yılında Necef’te doğmuş ve dönemin ünlü alimleri Mirza Fatih Eş-Şehid, Seyyid Ebul Hasan İsfahani ve Abdulhadi El-Şirazi gibi isimlerden ders almıştır.

İlk eğitimini medrese usulü Kuran ve temel İslami bilimleri öğrenmekle tamamlayan Fadlullah genç yaşında İslami konularla ilgili çalışmalarına başladı. Bir yandan İslami bilgilerini artıran Fadlullah aynı zamanda Lübnan, Mısır ve Irak gazetelerini okuyarak gündemi takip ediyordu.

İranlı alim Şeyh Mücteba Al-Linkarani’den usul dersleri alan Fadlullah, Seyyid AbulKasım Hoi, Seyyid Muhsin El-Hekim, Seyyid Muhammed Şahrudi, Şeyh Hüseyin Hilli, Molla Sadra Al-Kafkasi (Şeyh Sadra al-Badkubi)’den de ders almıştır.

10-11 yaşlarında iken arkadaşları ile birlikte Edeb dergisini çıkardı. Necef kentinde uzun yıllar çıkan Edeb dergisinin editörlüğünü yaptı. Daha sonra Çağrımız isimli makaleleri yazdı. Daha sonra bu makaleler kitap haline getirildi. Mesajımız isimli kitabın editörlüğü Şehid Seyyid Muhammed Bakır Es-Sadr tarafından yapılmıştır.

1966 yılında Necef’ten Lübnan’a gitti. 1952 yılında Seyyid Muhsim El-Emin’in vefatı nedeniyle Lübnan’da bulunmuştu.

1966 yılında Lübnanlı Kardeşlik Cemiyeti’nin çağrısı ile Beyrut’un doğusunda bulunan Nabaaa bölgesine yerleşti. Nabaa bölgesinde kültürel faaliyetlere ve sohbetlere başlayan Fadlullah, Necef’te edindiği deneyim ile burada faaliyetlerini sürdürdü.

Daha sonra İslami Şeriat Enstitüsü isimli okulu kurdu ki bu okul Lübnan İslami Direniş Hareketi’nin temellerini oluşturdu. Hizbullah’ın liderlerinden Şehid Şeyh Ragıb Harb bu okulun mezunudur. İslami Şeriat Enstitüsü’nün kadınlar için ayrı bir bölümünü açan Fadlullah daha sonra bir de hastaneyi enstitüye ekledi.

1975 yılında Lübnan’da iç savaş çıkınca Beyrut’ın güneyine göç etmek zorunda kaldı. Burada camiyi kendisine merkez edinen Fadlullah tüm faaliyetlerini cami ekseninde sürdürdü. Daha sonra Şam’da Seyide Zeynep isimli okulu açtı.

Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah hayatı boyunca hep özgürlük sevdalısı ve mücahid olarak direnişini sürdürdü. Uluslar arası İslami Hareketler ve önde gelen liderler ile görüşen Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah, tüm özgürlük hareketlerini destekledi. Düşünceleri ve İslami vahdete büyük katkılarıyla Sünni dünyada da tanınan ve sevilen bir devrimciydi.

Irak’ta bulunduğu yıllarda Şehid Seyyid Muhammed Bakır Es-Sadr’ın kurduğu İslami Hareket’te görev alan Fadlullah, İran İslam İnkılabı ile birlikte temeli atılan Lübnan İslami Direniş Hareketi’nin oluşmasında etkili oldu. Hizbullah Hareketi’ne konuşmaları, yazıları ve mücadelesi ile örnek oldu.

Hutbelerinde ve sohbetlerinde Siyonist rejim israil’e karşı silahlı direnişi teşvik eden Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah, Lübnan ve Filistin’in özgürlüğü için her alanda mücadele etti.

CIA tarafından 8 Mart 1985 yılında içerisinde 200 kg patlayıcı yüklü olan bir arak Bir El-Abed bölgesinde evinin çok yakınında patlatıldı. 80 kişi şehid oldu, 256 kişi yaralandı. Ölü ve yaralılar arasında çok sayıda kadın ve çocuk bulunuyordu. 7 katlı bir bina ve sinema tahrip olmuştu. Cuma namazını kıldırmak için camiye giden Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah’ı bir kadın soru sorma nedeniyle oyaladığı için camiye geç kalmış ve bombalı saldırıdan yaralı olarak kurtulmuştur.

Saldırıdan sonra ABD ve İsrail’in direk sorumlu olduğunu açıklayan Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah, müstekbir güçlere karşı mücadelesinin artarak devam edeceğini açıkladı.

Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah bir din adamı, bir mücahid olmasının yanı sıra büyük bir toplum önderiydi. Mahrumlar ve mazlumlar için okullar, yurtlar ve yetimhaneler inşa ettiren Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah, buralarda yetişen kişilerle birebir ilgilenmekteydi.

Şu anda Lübnan’da 9 büyük yetimhane, 2 sağlık merkezi, 9 okul, 1 meslek okulu, 8 İslam merkezinin yanı sıra büyüklü küçüklü medya ve bilgi merkezinin sahibidir.

İslam ümmetinin bu değerli büyük alimi 4 Temmuz 2010 günü tedavi gördüğü hastanede vefat etmiştir.

Hizbullahi İslam ümmetinin ve Dünya Mustazaflarının büyük lideri Seyyid Muhammed Hüseyin Fadlullah fâni dünyadan dâr-ı ukbâya ve refik- a’lâya vasıl olmuştur. Yüce Rabbimizden sonsuz nurlar ve rahmetler yağdırmasını niyaz eder, aramızdan yokluğunun acısını duyan tüm Hizbullahi Müslümanlara taziyelerimizi bildiririz.

vahdetinsesi.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*