Video-İmam Humeyni Hz. Ömer’den kıssa naklederken

İmam Humeyni: Hz.Ömer Halifeyken “Yanlış bir iş yaptığımı görürseniz beni uyarın” diyor.

Hepimizin birbirimizi gözetmemiz gerekir.Yani ben hepinizi ve her biriniz de diğerlerini gözetmelidir.Herkesi, herkese ”Neden?” demeye iten, herkesin ama herkesin tek tek emr-i bi’l maruf yapmasını gerektiren böyle bir program.Eğer halkın nazarında mesela alt tabakadan olan biri yüksek tabakadan olan birinin yanlış yaptığını görürse İslam ona ”Git ve bu yanlıştır de” diyor. Karşısında durup ”Hayır, bu yanlıştır!” demeli.

Anlatıldığına göre Hz .Ömer halifeyken “Eğer benim yanlış bir iş yaptığımı görürseniz beni uyarın” diyor. Arabinin biri kılıcını çekip ”Biz bununla senin karşına dikiliriz” diyor. ”Eğer yanlış yaparsan bu kılıç ile karşına dikiliriz.” İlahi hükümleri icra ve İslami hareketleri canlandırma noktasında kimseyi umursamamak olan İslam terbiyesi budur.”Bu ileri gelendir, bu ileri gelen değildir; bu babadır, bu oğuldur; bu başkandır, bu emir altındadır” Asla bu tür meseleler düşünülmemelidir.”Bu kişi İslam’a uygun davranıyor mu, davranmıyor mu?” mesele bu olmalıdır.

İslam’a uygun davranan kim olursa olsun sevilip kıymeti bilinmeli, teşvik edilmelidir. İslam’a aykırı davranan kim olursa olsun ister bir alim, ister başkan, ister yönetici gerektiğinin aksi yönde davranırsa herkes ona “Bu yanlıştır” demekle görevlidir. Engel olmalıdır. Hepimiz İnkılabımızın çehresini çirkinleştirmeyecek eylemlerde bulunmakla görevliyiz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*