EVET, TALİBAN VE VAHHABİ DE OLSA VAHDET

Biz, Kuran’a tabi isek, Resulü, Ehl-i Beyti ve günümüzdeki Velayeti Fakih makamındaki şahsiyeti kabul ediyor ve örnek alıyor isek, bizi tekfir eden ve kanımıza susayan eli kanlı Taliban ve Vahhabiler ile dahi vahdeti denemeliyiz. Nitekim İmam Ali ( as) kendisini tekfir eden, onun mescidinde cemaat namazına uymayıp kendileri ayrı cemaat yapan, kulağı duya duya kendisine küfürler yağdıran ve sonunda da kendisini kanına boyayıp şehit eden ” Hariciler” hakkında ;” Onlar bizim aldatılmış kardeşlerimizdir, onları kendi hallerine bırakınız, beytülmaldan haklarını veriniz, ölülerinin müslüman mezarlığına defnedilmesine engel olmayınız” diye buyurmuş ve onları İslam’ a kazanmaya çalışmıştır.

Rehberimiz de Tahran’da yaptığı “Uluslararası Vahdet Konferansları”nda, fotoğrafta da görüldüğü üzere uzunca yıllardır Şiayı kafir bilen ve mescitlerinde dahi onların kanını döken Talibanı davet etmiş, Şia’ nın onların düşündükleri gibi kafir olmadığını onlara amelen göstermek için onlardan kalabalık bir grubu konferansta hazır bulundurmuştu.

Ali Şiası olmak lafla olmaz, sabırla, azimle, metanetle ve karşıdakine tahammülle olur. Biz şunu iyice kafamıza yerleştirmeliyiz ki:” Bize muhalif olan her bir müslüman, Emeviler ve diğerleri tarafından bizden alınmış ve de Ehl- i Beyt hazinesinden çalınmış birer kardeşimizdirler. Onları yeniden Ehl-i Beyt hazinesine ait kılmalıyız. Bu da ancak beşeri münasebetleri güçlendirmek, medeni diyaloglar kurmak ve git gellerle mümkün olabilir. Yoksa ukalalık etmek, sövmek, asıp kesmek v.s şeylerle olmaz.

Kuran açıkça peygamberin kendisine : “Müşriklere bile sövme” diye buyuruyor.

” Allah’tan başka yalvardıklarına sövmeyin” ( En’am: 108)

Konuşan Kuran ( İmam Ali as) da, sövülenin değil, sövenin ruhunun çirkinliğinin ve aşağılığının göstergesi olan ” sövme” ye karşı nefretini açıkça belirtmekte ve ” kendisini izleyenlerin sövücü olmalarından rahatsız olduğunu göstermektedir.” Nitekim kendi askerlerinden bazıları karşı tarafa sövdüğünde onları bu işten men etmiş ve şöyle buyurmuştur :

” Sizin sövücü olduğunuzdan iğreniyorum.”

İmam ( as) bu sözü, Ümeyye oğullarıyla savaşırken söylemiştir. Şimdi ağzı bozuk bir insandan İmam Ali ( as) iğrendiğine göre, onun Ali Şiası olması ve Ali’ yi takip ediyorum demesi ne kadar inandırıcı olabilir?

DOLAYISIYLA: Vahdete engel teşkil eden şeylerden biri; karşılıklı olarak Müslümanların biribirlerine küfürler yağdırmasıdır.

Sözümüzün sonunu Seyyid Hasan Nasrallah’ın şu cümlesiyle bitirelim :

” Bizim için en büyük tehlike Amerikan’dır, Amerikan’ ın en çok korktuğu şey ise, bizim vahdetimizdir!”

RABBİM BİZLERE AKIL FİKİR İHSAN EYLESİN

vahdetinsesi.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*